Zbiorniki dwupłaszczowe to ciekawe rozwiązanie technologiczne, które znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Co więcej, niektóre procesy produkcyjne wręcz nie mogłyby się bez nich obyć.
Wyjątkowe rozwiązanie technologiczne
Zbiorniki dwupłaszczowe najczęściej mają kształt cylindra o osi pionowej. Ich dno jest płaskie, a z góry zamknięte są szczelną pokrywą. Stawia się na płaskim podłożu, które musi być stabilne – właśnie dlatego zazwyczaj posadowione są na płycie fundamentowej. Ich montaż możliwy jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.
Jeśli chodzi o budowę samego zbiornika, składa się on ze ściany wewnętrznej, która spełnia funkcję zbiornika magazynowego, i zewnętrznego płaszcza, który funkcjonuje jako specyficzny typ wanny wychwytującej. Zadaniem płaszcza zewnętrznego jest niedopuszczenie do rozlania się niebezpiecznych cieczy w przypadku awarii układu – stanowi on dodatkową barierę ochronną, która konieczna jest w przypadku pracy z materiałami niebezpiecznymi.
Co można przechowywać w zbiornikach dwupłaszczowych?
Te specyficzne zbiorniki magazynowe stosowane są do przechowywania cieczy i materiałów, które powodować mogą zagrożenie dla życia i zdrowia.
Obszary zastosowań:
- przechowywanie mediów żrących
- magazynowanie mediów trujących
- magazynowanie mediów, których wydostanie się ze zbiornikach może spowodować niebezpieczeństwo – w tym dla życia i zdrowia.