Ciekawe

Zastosowanie mat wygłuszających

maty wygłuszające

Praktyczne maty wygłuszające mają kilka zastosowań w zależności od ich rodzaju, przy czym główna funkcja to wygłuszanie wszelkich hałasów utrudniających pracę, poruszanie się pojazdem czy nagrywanie materiałów o wysokiej jakości w studiach muzycznych. Wybór najodpowiedniejszej maty zachodzi dzięki porównaniu ich funkcjonalności, wagi, rozmiaru oraz czasami także ceny. Średnio najwięcej wydatków ponosi się na maty do zastosowania miejscowego, ponieważ to od nich wymaga się najwyższej możliwej jakości.

Dokąd z matą?

Wygłuszanie za pomocą mat spotykane jest bardzo często w zakładach przemysłowych, w których używane są duże i hałaśliwe maszyny. Urządzenie takie może czasami zajmować całe pomieszczenie, a dźwięki przez nie emitowane przenikają do sąsiadujących i często wywołują, oprócz irytacji hałasem, wrażenie drżenia. Dzięki zastosowaniu maty, część tych efektów zostaje zanegowana, a dźwięk praktycznie wygłuszony. Ponieważ wnętrza w zakładach są raczej spore, liczy się korzystny zakup – maty wygłuszające kupuje się ze zwróceniem uwagi na parametr cena/jakość, żeby nie przepłacić.

Drzwi i inne powierzchnie

Pomysł, w jaki sposób wykorzystać matę wygłuszającą, często narzucają okoliczności; zdarza się na przykład, że dość ciche mieszkanie posiada wyjątkowo cienkie drzwi, przez które swobodnie niosą się dźwięki (do wewnątrz i na zewnątrz). Możliwe jest użycie maty w kilku warstwach lub też droższej jednowarstwowej w celu usunięcia tego negatywnego zjawiska.

Dzięki wybraniu odpowiedniej maty, wnętrze stanie się bardziej przytulne i unikniemy przykrego efektu roznoszenia się hałasu z wnętrza np. po całej klatce schodowej. Może się zdarzyć, że taki problem, zwłaszcza w nowych mieszkaniach w bloku, dotyczy nie tylko drzwi wejściowych, ale ogólnie ścian. Wtedy można rozważyć wytłumienie od wewnątrz przynajmniej jednego z pomieszczeń (pokoju dziecinnego, kuchni, łazienki czy sypialni) lub całości wnętrza. W zależności od nakładów finansowych, można to zrobić za pomocą kilku warstw maty lub lepszego rozwiązania jednowarstwowego.

We wnętrzu i w samochodzie

Dokonanie właściwego wyboru często ułatwiają sami producenci. Warto zapoznać się ze specyfiką produktu przed jego zakupem, na przykład korzystając ze strony internetowej. Specyfika pozwala na ustalenie, czy w danym zastosowaniu mata tego producenta sprawdzi się z odpowiednią wydajnością.

Owszem, takie informacje bywają raczej pozytywne, jednak tak czy inaczej można dowiedzieć się wiele o najlepszym użyciu oraz o szczegółach takich, jak np. możliwość wytłumiania matą także niezbyt równych powierzchni. Najlepiej jest ułatwić sobie pracę i dobrać taką matę, która najbardziej odpowiada rodzajowi powierzchni, nie będzie wymagała regularnych poprawek i sprawdzi się w najtańszej opcji (czyli wystarczy położyć jedną jej warstwę, by uzyskać odpowiedni efekt).

Z czego mata?

Wybór najlepszej maty może być podyktowany jej marką bądź surowcem, z jakiego została wykonana. Kilka z najbardziej znanych firm produkujących maty to DYNAMAT, GMS czy BOLL, nie zawsze trzeba jednak kierować się znakiem branżowym. Specyfika tworzywa pozwala nieraz zaoszczędzić nakład pieniędzy i czasu, czasem jednak wybór maty tańszej nie rozwiązuje sprawy i niezbędne jest obłożenie wnętrza kilkoma warstwami (więc na dłuższą metę oszczędność jest znikoma). Wykonanie maty również jest istotne, najpopularniejsze to bitumiczne, butylowe, filcowe czy też z pianki.

zobacz wiecje zobacz zobacz