Ciekawe

Wyjazd zarobkowy do Norwegii – nasze prawa i obowiązki

Norwegia od wielu lat jest krajem, gdzie Polacy szukają szczęścia zarówno w kwestii zarobkowej, jak i życiowej. Decyzja o emigracji nie jest łatwa, jednak większość osób, które się na to zdecydowały, nie żałuje. O czym musimy pamiętać przygotowując się do wyjazdu do Norwegii i podczas naszego pobytu? Jakie są nasze prawa?

Sprawy związane z pobytem, mieszkanie, podatki

Najważniejsze po przybyciu do Norwegii jest zarejestrowanie naszej obecności – zazwyczaj najprostszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do biura imigracyjnego. Inną metodą jest znalezienie pracy przed przyjazdem – w takich sytuacjach to pracodawca załatwia większość spraw związanych z legalnym zatrudnieniem i zarejestrowaniem pracownika. Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego lokum dla nas. Jeśli do Norwegii przybywamy z naszymi bliskimi konieczne będzie niewielkie mieszkanie – warto dodać, że stały adres zameldowania wymagany jest w większości zakładów pracy.

Podczas naszego pobytu w Norwegii będziemy zobowiązani do płacenia podatków – to nasz obowiązek jako rezydenta i pracownika. Jako osoby pracujące możemy liczyć na zwrot podatku z Norwegii po upływie roku podatkowego.

Ułatwienia dla rodzin osiedlających się w Norwegii

Nie jest łatwo dostosować się do nowego środowiska, szczególnie kiedy wokół ludzie posługują się innym językiem, mają inne zwyczaje. Na szczęście Norwegia stara się ułatwić początki w nowym środowisku. Dziecko może zostać wysłane do szkoły integracyjnej, gdzie języka i obyczajów uczą się dzieci wielu narodowości. Ułatwieniem może okazać się również zasiłek rodzinny Norwegia, przyznawany na podstawie aktualnych zarobków, stopy życia, wydatków. Również dorośli imigranci mogą liczyć na pomoc w oswajaniu się z nową rzeczywistością.

zobacz wiecje https://aavamobile.pl/nowoczesne-ogrzewanie-tarasowe-elegancja-spotyka-funkcjonalnosc/ https://beesafe.pl/porady/odstapienie-od-umowy-kupna-samochodu/