Dom i Wnętrze

Wybór donic dekoracyjnych do domu – o czym należy pamiętać?

Donice dekoracyjne mogą szybko i skutecznie zmienić domowe wnętrze, dodając mu ciepła lub wręcz przeciwnie – chłodnego szyku i elegancji. Bez względu na to, jaki cel chcemy osiągnąć, przy wyborze należy kierować się pewnymi zasadami. Jakimi?

Odpowiednio dopasowane rozmiarem

Pierwszą kwestią, dla której donice dekoracyjne nie mogą być zbyt małe ani za duże jest po prostu ich wygląd. Nieodpowiednio dobrane pod kątem rozmiaru, dekoracyjne donice będą sprawiać, że pomieszczenie będzie wyglądać na jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości lub wręcz odwrotnie: małe doniczki będą wyglądać, jakby ustawiono je w domu olbrzyma. Dlatego też już w sklepie warto zwrócić uwagę na rozmiar donic i dopasować je do potrzeb.

Drugą, bardziej praktyczną kwestią, dla której donice muszą być dobrane rozmiarem, jest dobrobyt roślin. O ile zbyt duże donice dekoracyjne nie przyniosą szkody, to za małe – mogą z łatwością zniszczyć rośliny i sprawić, że po prostu uschną. Będzie się tak działo dlatego, że ich system korzenny nie będzie miał wystarczająco dużo przestrzeni, aby się dobrze rozwinąć.

Pamiętaj o doborze kolorystycznym

Choć w wielu przypadkach (także przy dekoracyjnych donicach) kontrast jest świetnym rozwiązaniem, postaraj się zastanowić, czy zależy Ci na ekstrawagancji, czy raczej nie. Jeśli wolisz eleganckie, klasyczne wnętrza – postaw na stonowane barwy donic: biel, czerń, grafit czy pastelowe odcienie innych kolorów.

Natomiast gdy chcesz uzyskać nowoczesne, przyciągające uwagę wnętrze – wybierz zupełnie odmiennie. Intensywne kolory i interesująco zdobione donice są wyborem, który z pewnością przypadnie Ci do gustu i sprawi, że mieszkanie będzie się prezentować świetnie. Pamiętaj jednak, by zgrać poszczególne elementy ze sobą: czerwone doniczki, zielone zasłony i żółte dodatki stworzoną niechcianą kakofonię kolorów.

Ile kosztują dekoracyjne donice?

Zasadniczo, wszystko uzależnione jest od materiału, z którego je stworzono, a także wymiarów. Można przyjąć, że niewielkich rozmiarów donica wykonana z technorattanu to wydatek rzędy 100zł, ale większe modele wykonane z innego rodzaju materiałów (na przykład kamienia) mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Na donicach nie warto jednak oszczędzać. Zazwyczaj chcemy, by posłużyły one przez co najmniej kilka sezonów, a co za tym idzie – priorytetem jest wybór takiego materiału dobrej jakości, aby nie doszło do szybszego uszkodzenia czy wyblaknięcia donic. Lepiej jest dokupować je pojedynczo, kompletując przez kilka miesięcy niż kupić tani zestaw jednorazowo: z pewnością po sezonie będzie on nadawał się tylko do wymiany.

Więcej informacji znajdziesz na stronie donice dekoracyjne – https://barokko.pl/pol_n_Donice-179.html.

zobacz zobacz https://beesafe.pl/porady/rejestracja-samochodu-poza-miejscem-zameldowania/