Home / Ciekawe / Współczesność przesiąknięta elektroniką

Współczesność przesiąknięta elektroniką

Systemy komputerowe monitorują coraz większą cześć naszej przestrzeni. Dziś trudno nam wyobrazić sobie miejsca ,gdzie nie ma kamer. Przywykliśmy do ich obecności . Telewizja przemysłowa instalowana jest w sklepach, biurach, na parkingach, w budynkach użyteczności publicznej i w przestrzeni miejskiej

W kamery wyposażone są nasze komputery, notebooki  i smartfony

Powszechność monitoringu budzi skrajne emocje. Jednak niezależnie od opinii, stosowanie systemów telewizji przemysłowej stało się już normą.

Zdecydowana większość systemów monitoringu oparta jest na kamerach analogowych. Instalacja takiego systemu wiąże się z koniecznością położenia odpowiedniego okablowania, zrobienia wtyczek, podłączenia osobnym przewodem zasilania do kamer, oraz sprzężenia wszystkiego wraz z rejestratorem cyfrowym. W ten sposób powstaje prosty system telewizji przemysłowej CCTV.

Systemy CCTV zaskakują nas nieustannie nowinkami

Co parę miesięcy pojawiają się na rynku nowe kamery i rejestratory o coraz to wyższych parametrach wydajności.

Każda kamera sieciowa IP jest pewnego rodzaju połączeniem konwencjonalnej kamery z komputerem i może zostać podłączona bezpośrednio do sieci IP. Każda z nich posiada swój własny adres IP, służący do identyfikacji kamer w sieci LAN/WAN/ Internet. Pozwala to tworzenie systemów monitorujących złożonych nawet z kilkuset kamer.

Podobnie jak, konwencjonalne kamery analogowe, kamery IP występują w różnych wersjach. Różnią się od siebie wyglądem, miejscem zastosowania oraz parametrami użytkowymi.

Zasadnicze rodzaje kamer sieciowych IP :

  • Stałopozycyjne kamery IP – odpowiedniki analogowych, kompaktowych kamer przemysłowych. Są to urządzenia posiadające stały korpus i obiektyw, przystosowane do pracy w sieci IP. Ze względu na swoje gabaryty i konstrukcje kamery stałopozycyjne IP przeważnie stosuje się w miejscach, w których mają być widoczne dla osób znajdujących w strefie monitorowanej. Zarówno kamera, jak i kierunek jej obserwacji jest dobrze widoczny dla obserwowanego.
  • Kamery kopułkowe IP –  bardzo popularna grupa kamer sieciowych IP. Urządzenia tego typu posiadają kulistą budowę ( często umieszczane są na sufitach) , są stosunkowo niewielkich rozmiarów i gwarantują dużą dyskrecję prowadzonego monitoringu – przyciemniana szybka maskuje kierunek obserwacji.
  • Kamery obrotowe i szybkoobrotowe IP – kamery przeznaczone do pracy w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Posiadają możliwość obrotu w poziomie i pochylenia w pionie i dokonania zbliżenia. Podstawowa różnica pomiędzy kamerami obrotowymi, a szybkoobrotowymi jest prędkość obrotu i jego zakres.
  • Kamery megapikselowe IP – dysponują obrazem równej lub większej od 1,3 Mpix., pozwalającą na wygenerowanie bardzo precyzyjnego obrazu. Stosowane do monitorowania rozległych obszarów.
  • Kamery bezprzewodowe IP – kompatybilne ze współczesnymi sieciami bezprzewodowymi z protokołem IP. Stosowane w miejscach trudno dostępnych.

Rynek elektrotechniki rozwija się szalenie dynamicznie, a stosowne dotychczas  kamery analogowe są  wypierane przez  nowe technologie. W niedalekiej przyszłości, większość projektowanych systemów będzie bazowało na technologii IP.

Opracowanie https://ivel.pl/

Tagged: