Home / Zdrowie i Uroda / Spray na gardło – miejscowe leczenie infekcji gardła

Spray na gardło – miejscowe leczenie infekcji gardła

Gardło to narząd narażony na stały kontakt z suchym i zimnym, lub przeciwnie – gorącym powietrzem, a także wnikającymi drogą oddechową lub pokarmową drobnoustrojami; łatwo podlega zatem infekcjom i podrażnieniom. Najskuteczniejszym sposobem poprawy jego kondycji jest działanie u źródła problemu – precyzyjną aplikację preparatu leczniczego lub łagodzącego umożliwia spray na gardło.

Wskazania do stosowania sprayu na gardło

Liczne sytuacja skłaniają do sięgnięcia po miejscowe preparaty na gardło. Najważniejsze z nich to:

– przesuszenie błony śluzowej gardła generowane klimatyzacją, gorącym powietrzem czy infekcją
– zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze gardła i krtani
– nadmierne eksploatowanie głosu
– fizjologiczne starzenie się błon śluzowych
– problemy z połykaniem, właściwe zwłaszcza starszym osobom
– zanieczyszczenia wdychanego powietrza
– przyjmowania leków powodujących wysychanie błony śluzowej gardła i jamy ustnej
– zapobieganie niekorzystnym zmianom w błonie śluzowej gardła

Jak widać nie tylko infekcja gardła wymagająca leczenia, ale także wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych drażniących gardło wymagają użycia sprayu na gardło. Po tego typu preparat można sięgnąć zarówno w momencie pojawienia się niepokojących symptomów, jak i zapobiegawczo, jako stały element dbania o wrażliwą błonę śluzową gardła. Co kryje w swoim wnętrzu buteleczka z aplikatorem?

Spray na gardło – różnorodność składników

Składniki wykorzystywane w sprayach nawilżających i łagodzących to przede wszystkim witaminy, olejki eteryczne, wyciągi ziołowe czy miód lub propolis. Większość z nich, poza działaniem nawilżającym i osłonowym, działa także antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ponadto już samo nawilżenie śluzówki gardła wzmacnia naturalną barierę ochronną i hamuje przenikanie drobnoustrojów. Natomiast w przypadku silniejszej infekcji ulgę przyniosą składniki antybakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Poza wyciągami ziołowymi i olejkami eterycznymi, spray na gardło może zawierać lidokainę, chlorowodorek benzokainy czy flurbiprofen, które znacznie skracają czas trwania infekcji i natychmiast łagodzą jej objawy. Nie jest to zatem wyłącznie leczenie objawowe, ale także aktywne zwalczanie czynnika infekcyjnego oraz wspomaganie odporności. Precyzyjny sposób aplikacji umożliwia działanie dokładnie w miejscu toczącej się infekcji, jest to zatem znacznie skuteczniejszy sposób niż stosowanie syropu czy tabletek.

Artykuł powstał w oparciu o amteriały znalezione na Gardimax.pl