Zdrowie i Uroda

Skitouring – zimowa przyjemność dla odważnych

Sport ten jest stosunkowo młody, choć jego założenia sięgają czasów bardzo zamierzchłych. Łączy on w sobie konieczność podchodzenia na nartach pod górę jak i szybkie zjazdy. Jest to propozycja dla wytrawnych sportowców, którzy cieszą się dobrą kondycją nie boją się trudnych wyzwań. Jak zacząć swoją przygodę ze skitourami?

Sprawdź czy dasz radę

Sprzęt do skitouringu, podobnie jak i do innych odmian narciarstwa i turystyki górskiej nie należy do najtańszych. Błędem byłoby zatem wydawanie pieniędzy w ciemno. Dużo lepszą propozycją na początek jest wypożyczenie kompletnego sprzętu. W większych ośrodkach narciarskich działają wypożyczalnie sprzętu do turystyki skitourowej.

Druga kwestia to pytanie, o to czy da się radę. Zarówno kondycyjnie jak i psychicznie. Sport ten wymaga sporej krzepy. Podchodzenie na nartach pod górę w głębokim śniegu jest męczące. A trzeba pamiętać o tym, aby zostawić sobie jeszcze zapas siły na zjazd. Nie każdemu musi się to spodobać. Zanim zainwestuje się w sprzęt, lepiej przetestować to, czy da się radę.

Jakie trasy na początek?

Skitouring ma tę przewagę nad na przykład narciarstwem zjazdowym, że możliwości jego uprawiania są niemal nieograniczone. W przypadku narciarstwa zjazdowego jest się ograniczonym wyciągami narciarskimi i przygotowaniem tras zjazdowych. W przypadku szaleństw na skitourach jedynym ograniczeniem mogą być przepisy parków narodowych zabraniające poruszania się poza wyznaczonymi szlakami.

Każda osoba początkująca swoje pierwsze kroki na skitourach powinna stawiać pod okiem doświadczonego instruktora, chociażby po to, aby od samego początku ćwiczyć prawidłową technikę poruszania się na nartach. Warto mierzyć siły na zamiary, na trudniejsze trasy przyjdzie jeszcze czas, dobrze jest zaczynać od tych najprostszych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/.

Dobór odpowiedniego sprzętu

Gdy zapadnie decyzja o zakupie sprzętu, trzeba się liczyć z tym, że trochę czasu trzeba będzie poświęcić na znalezienie dobrych butów i nart. Kluczową rolę odgrywają buty, bo to właśnie od ich wygody zależy komfort na trasie skitouringu.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ubioru. Zimą jak to zimą, zwłaszcza górach, temperatury często spadają sporo poniżej zera. Warto zainwestować w dobrej jakości bieliznę termoaktywną, która będzie zapewniała odpowiedni komfort termiczny nawet podczas wzmożonego wysiłku.

https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/ https://andrzejurbanowicz.pl/odkryj-magie-loftu-ekskluzywne-meble-loftowe-i-ich-tajemnice/ https://gethotels.pl/ogrzewacze-na-taras-niezbedny-dodatek-do-twojego-domu/