Dom i Wnętrze

Polska deweloperska

W obecnym krajobrazie sektora nieruchomości coraz znaczniejszą rolę odgrywają różnego rodzaju prywatne firmy deweloperskie. Widać to np. wtedy, kiedy porównamy aktualną sytuację z realiami, z którymi mieliśmy do czynienia w Polsce choćby trzydzieści lat temu, a także po ilości ofert mieszkań od deweloperów w ogłoszeniach.

Firmy deweloperskie w Polsce

PRL i początek lat 90-tych to na rynku nieruchomości okres należący do spółdzielni mieszkaniowych oraz zależnych od władz instytucji i przedsiębiorstw, a nie prywatnej działalności deweloperów. Dzisiaj jednak ten sektor jest już w dużym procencie w prywatnych rękach.

Dzisiejsze firmy deweloperskie troszczą się nie tylko o wykupienie ciekawej działki budowlanej, a następnie postawienie na niej nowego bloku. Do jej zadań zaliczamy też szeroko pojęte administrowanie swoimi nowymi i starszymi nieruchomościami. Z tego tytułu czerpią one znaczące dochody.

Nie wszyscy cieszą się z sukcesów tego typu firm. Jako, że jest wielu chętnych na kupno mieszkania od dewelopera, ich konkurentom – samorządom i spółdzielniom, coraz trudniej jest o zyski z takiej działalności jak sprzedaż i wynajem swoich lokali. Miasta tracą też tym samym wpływ na wygląd swoich osiedli i rozwój tkanki miejskiej.

Polski rynek nieruchomości

Skala inwestycji deweloperskich jest różna w każdym regionie. Nie jest tajemnicą, że od tego co dane miejsce oferuje w kwestiach gospodarczych czy demograficznych, zależy jego popularność wśród inwestorów deweloperskich. Są w Polsce rynki bardziej oblegane przez takie firmy, gdzie nie brakuje chętnych na to, żeby kupić mieszkanie od dewelopera jak i takie, gdzie niekoniecznie warto zainwestować.

Kraków, Wrocław czy Warszawa są na pewno miastami atrakcyjnymi pod tym względem. Szczycą się lepszą renomą, która sprawia ze sporo ludzi chce kupić tam lokal czy mieszkanie od dewelopera.Z kolei miasta poniżej 100 tys. mieszkańców oraz inne uboższe i wyludniające się ośrodki takie jak Wałbrzych czy Radom raczej są brane pod uwagę w planach inwestycyjnych dużych firm.

Warszawa rajem dla inwestorów

Największe wrażenie pod tym względem robi jednak Warszawa. Ciężko zetknąć się w jakimkolwiek innym mieście w Polsce z takim natłokiem inwestycji jak w stolicy. Wpływa na to ogromna rozpoznawalność tego miasta, choćby wśród ludzi kultury, nauki oraz biznesu. Nie da się ukryć, że większym powodzeniem w wyszukiwarkach Google będzie cieszyło się hasło “warszawa mieszkanie od dewelopera” niż choćby “apartamenty Kraków sprzedaż”

Potencjał Warszawy to również przedmieścia. Sporo ludzi dojeżdża do pracy w stolicy, zatem atrakcyjne dla inwestorów są też miasteczka tj. Zielonka czy Legionowo. Dobrze wyglądają dla stolicy też prognozy demograficzne. Według nich jako jedno z niewielu polskich ośrodków może ona liczyć na wzrost populacji. Tym bardziej staje się ona łakomym kąskiem dla deweloperów.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Modernbud z Legnicy

https://eltying.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-twoje-ulubione-miejsce-przez-caly-rok/ https://atmlive.pl/klasyka-spotyka-nowoczesnosc-meble-loftowe-do-salonu-i-inne-przemyslowe-inspiracje/ https://amtm.pl/przestrzen-i-styl-jak-hokery-do-kuchni-oraz-meble-loftowe-odmieniaja-wnetrza/