Home / Technologia / Pneumatyka, czyli jak działa siłownik

Pneumatyka, czyli jak działa siłownik

08W wielu firmach związanych z przemysłem można spotkać wielkogabarytowe maszyny, które są elementami linii produkcyjnych. Mimo że imponują rozmiarem, mało kto zna zasadę ich działania, a przecież to kluczowe, aby w świadomy oraz bezpieczny sposób móc z nich korzystać, a przy okazji robić to, jak najbardziej ekonomiczną metodą.

Czym jest pneumatyka?

Wiele urządzeń, które znamy z linii produkcyjnych, oparte są o wykorzystywanie czynnika roboczego. Może to być energia elektryczna, ciecz oraz gaz. Pneumatyka zajmuje się tym trzecim sposobem, który aktualnie jest najpopularniejszy. Opar, który jest wtedy wykorzystywany, to w większości przypadków najzwyklejsze powietrze, choć oczywiście można spotkać urządzenia, w których odkryjemy hel, argon czy sam azot.

Jako że są to dość odosobnione przypadki, uznajmy, że to powietrze jest czynnikiem, który wykorzystywany jest choćby siłownikach, które są ostatnim elementem układu pneumatycznego. Składa się on jeszcze ze sprężarki, układu przygotowywania gazu oraz elementów sterujących.

Źródło czynnika roboczego

Aby siłownik mógł działać, jak należy, potrzebuje substancji, która posiada dużą ilość energii wewnętrznej. Idealnie nadaje się właśnie do tego powietrze, ponieważ zawiera w sobie luźno dryfujące cząsteczki, które bardzo łatwo podlegają procesowi sprężania.

W tym celu wykorzystuje się właśnie sprężarki, które przy pomocy specjalnych układów rur doprowadzają do siłownika, powietrze pod bardzo dużym ciśnieniem, które wywiera nacisk na tłok. Dzięki temu właśnie zachodzi do przeobrażenia energii wewnętrznej powietrza na tę mechaniczną.

Rodzaje urządzeń końcowych

Siłowniki pneumatyczne mogą przebierać różnorakie formy, dlatego wyróżnia się to oparte o tłok, membranę oraz dętkę. Choć oczywiście jest ich więcej, te trzy są najpopularniejsze. Powietrze, które dostaje się do wnętrza cylindra tego urządzenia, zostaje tam ściśnięte, a po przekroczeniu pewnej wartości ciśnienia rozpoczyna przesuwać tłok, co wprawia maszynę w ruch.

Tak utworzona energia, a raczej przemieniona, ponieważ posiada swe źródło w sprężonym powietrzu, napędza w ruch kolejne elementy. I tutaj następuje kolejny podział, ponieważ w ten sposób można utworzyć energię mechaniczną prostoliniową, krzywoliniową oraz kątową.

Podsumowując, pneumatyka to dział nauki oraz przemysłu, w którym główną rolę gra czynnik gazowy będący źródłem energii wewnętrznej, która to przemienia się w tę mechaniczną.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Tagged: