Motoryzacja

Ostrożne hamowanie

eport

Hamowanie to czynność mająca kluczowe znaczenie w bezpiecznym podróżowaniu. Jest to również jedna z podstawowych umiejętności, jaką musi opanować młody kierowca. Z biegiem czasu prawidłowe hamowanie będzie wykonywane odruchowo i wejdzie w nawyk, warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wykonujemy je skutecznie i poprawnie.

Istotne znaczenie podczas hamowania ma…

Zatrzymanie pojazdu składa się z trzech podstawowych elementów: drogi hamowania, czasu reakcji kierowcy oraz działania układu hamulcowego.

Oczywistym jest, że na efektywne hamowanie wpływa wiele czynników między innymi: doświadczenie kierowcy oraz jego umiejętności, zdolność przewidywania reakcji innych uczestników ruchu drogowego lub umiejętność  szybkiej oceny odległości innych pojazdów. Eksperci uważają, że duże znaczenie ma zachowanie kierowcy, który powinien zwrócić szczególną uwagę na:

  • Zachowanie bezpiecznej odległości od pozostałych pojazdów;
  • Ostrzeganie kierowców jadących za nim – jeśli widzimy z daleka pojazd jadący przed nami, który rozpoczął hamowanie, wskazane jest ściągnięcie nogi z gazu i odpowiednio wczesne rozpoczęcie procesu hamowania, aby nie był on gwałtowny;
  • Progresywne hamowanie celem poprawy komfortu jazdy;
  • Pojazdy jadące za nim.

Czytaj więcej na stronie sklepu motoryzacyjnego eport2000.pl.