Motoryzacja

Nowe czy używane? Jakie opony letnie wybrać?

Bieżnik opon letnich wykorzystywanych dotychczas w Twoim aucie niepokojąco zbliża się do granicy 1,6 mm? Nie masz opon letnich, a chciałbyś mieć możliwość wymiany ogumienia na okres wakacji? Sprawdź, czy warto zainwestować w nowe opony letnie, czy lepiej będzie zaoszczędzić i kupić używane ogumienie do Twojego samochodu.

Polacy wybierają opony nowe – czy słusznie?

Największy serwis aukcyjny w Polsce – Allegro.pl przeprowadził analizę dotyczącą zakupu opon przez polskich klientów. Aż 90 proc. z nas kupuje i wymienia opony zgodnie z sezonem, jaki panuje. Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, kierowcy interesują się zatem zakupem opon na lato. Opony samochodowe letnie dostępne są jako nowe ogumienie lub opony używane, często bieżnikowane.

Serwis Moto.onet.pl w 2014 roku informował, że 65 proc. Polaków, którzy zdecydowali się wówczas na nabycie opon letnich, wybierało produkty nowe. W 2013 roku odsetek ten wyniósł 50 proc.

Jest to bardzo dobry trend, zwłaszcza że opony są podstawowym elementem styku samochodu z podłożem i decydują o odpowiedniej przyczepności czy długości drogi hamowania. Polacy wybierając nowe opony letnie dowodzą, że bardzo ważne są dla nich kwestie związane z bezpieczeństwem poruszania się samochodem. Jest ono dla nich ważniejsze niż marka kupowanego ogumienia.

Jak wybieramy opony?

Podstawowym kryterium wyboru opon do naszego pojazdu powinien być ich rozmiar, indeks prędkości i nośności. Można odczytać takie parametry z opon, które dotychczas użytkowaliśmy w swoim samochodzie, o ile jesteśmy przekonani, że były one dobrane w sposób prawidłowy. Jeśli nie, to po odpowiednią informację o rozmiarze ogumienia homologowanego do naszej marki i modelu pojazdu, możemy sięgnąć do książki lub instrukcji obsługi, albo odczytać taką informację z wnęki przy drzwiach kierowcy, lub z wlewu paliwa. To miejsca, w których najczęściej producenci pojazdów samochodowych umieszczają tabliczkę z oznaczeniem opon rekomendowanych do auta.

Najważniejszą kwestią dla osób kupujących nowe opony letnie jest to, aby miały one odpowiednie właściwości jezdne. Na kolejnych miejscach znalazły się cena i wyniki uzyskane w testach. Problem w tym, że nie wszystkie opony letnie dostępne na rynku oponiarskim takie testy przechodziły.

Kiedy można wybrać opony używane?

Nadal ponad 30 proc. Polaków kupuje do swoich samochodów opony używane i najczęściej jest to spowodowane tym, że nie mogą oni sobie pozwolić pod względem finansowym na zakup nowego kompletu opon letnich.
Jeśli już musimy kupić używane ogumienie, zawsze sprawdźmy, w jakim jest stanie i czy bieżnik opony ma co najmniej 3-4 mm grubości. Bardzo ważna jest data produkcji opony, która umieszczana jest na jej boku i składa się z czterech cyfr: pierwsze dwie oznaczają numer tygodnia, a druga rok produkcji. Nie należy używać opon starszych niż 5-6 lat, nawet jeśli nigdy nie zostały założone do samochodu, ponieważ wraz z upływem czasu tracą one swoje właściwości i wpływają ujemnie na bezpieczeństwo jazdy.

https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/ zobacz wiecje zobacz