Motoryzacja

Naklejki domingowe – jaki rodzaj druku wybrać?

W momencie zamawiania naklejek wypukłych – czyli pokrytych warstwą przeźroczystej żywicy –możemy być pewni, że znający się na rzeczy sprzedawca zapyta nas o rodzaj druku, którego zastosowanie przy produkcji jest wymagane lub oczekiwane. Dzięki temu, że żywica chroni nadruk przed działaniem czynników zewnętrznych (pogoda, promieniowanie słoneczne), nie musimy się martwić o trwałość nadruków. Jednak różnica wcale nie sprowadza się w związku z tym jedynie do ceny i może być istotna z punktu widzenia odbiorcy produktu. Istnieją trzy podstawowe techniki druku:

Druk solwentowy – jest to najpopularniejsza metoda nanoszenia druku na folie samoprzylepne. Charakteryzuje się niższą ceną w porównaniu do pozostałych dwóch metod oraz dość dobrą jakością druku (choć tu wiele zależy od samego sprzętu drukującego i jego rozdzielczości). Ta technologia daje też możliwość nanoszenia złożonych grafik – z przejściami tonalnymi, a nawet zdjęć, i chociaż nie należy się spodziewać jakości fotograficznej, to najnowsze plotery powoli się do niej zbliżają. Złą wiadomością jest fakt, że niektóre rodzaje folii (w głównej mierze takich ze specjalnymi efektami, np. z powierzchnią lustrzaną) mogą być kłopotliwe w produkcji, co często wymaga zastosowania droższych metod nanoszenia nadruków, aby w pełni sprostać oczekiwaniom klienta.

Druk cyfrowy UV – ta metoda jest droższa od druku solwentowego, ale idzie za tym jakość oraz uniwersalność zastosowań, bowiem tusze światłoutwardzalne można zastosować nawet na foliach, które nie nadają się do druku solwentowego. Pośród wad można wymienić problem z uzyskaniem idealnego krycia ciemnych kolorów, zwłaszcza czarnego, chociaż sprawny operator maszyny UV jest w stanie zminimalizować ten niepożądany efekt.

I wreszcie na końcu najstarsza w tym zestawieniu metoda druku – sitodruk. Dzięki tej technice klient może uzyskać doskonałe i jednolite krycie oraz wydruk o ostrych krawędziach. Niestety, liczba ograniczeń jest dość długa – grafiki z przejściami tonalnymi (o fotografiach nie wspominając) są praktycznie nie do uzyskania, a małe serie naklejek, zwłaszcza z wielokolorowym nadrukiem, będą wyraźnie droższe od wydrukowanych na solwencie lub maszynie UV. Dlatego sitodruk zalecany jest przede wszystkim do produkcji większych serii naklejek z jedno- lub dwukolorowym nadrukiem.

Jeżeli jesteśmy perfekcjonistami, zalecałbym wykonanie próbek przed złożeniem większego zamówienia. Naklejki domingowe bywają szczególnym elementem promocji marki, dlatego warto poświęcić im nieco więcej czasu, aby uzyskać dokładnie taki rezultat, jaki sobie zamierzyliśmy.