Zdrowie i Uroda

Nadziąślak – jak z nim walczyć

Nadziąślak to poważna zmiana w obrębie jamy ustnej, która choć nie jest nowotworem, wymaga szybkiego leczenia. Jak powstaje nadziąślak? W jaki sposób możemy zapobiegać jego powstawaniu oraz jak go leczyć?

Czym jest nadziąślak?

Inaczej mówiąc nadziąślakiem określa się każdą narośl na dziąśle. Nie jest do końca jasne, dlaczego powstaje. Najczęściej winą obarcza się wszelkie urazy połączenie z obecnością bakterii, które powodują rozrost błony śluzowej jamy ustnej. Może się więc pojawiać po wypadkach, źle usuniętych zębach lub takich, które były poważnie uszkodzone wskutek obecności próchnicy lub paradontozy. Najczęściej nadziąślak tworzy się na okostnej lub właśnie dziąśle – z przodu lub boku jamy ustnej. Szacuje się, iż jego występowanie dotyka mniej więcej po równo kobiety i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat.

Jak wygląda nadziąślak?

Wyróżniamy przede wszystkim nadziąślaka zapalnego, który przypomina niewielkie uwypuklenie przyjmujące czerwony, wyrazisty kolor. Te zaś się rozrasta i tworzy okrągłą narośl. Może ona przybrać formę nadziąślaka włóknistego, który ma nieco łagodniejszą barwę. Poza tym wyróżniamy także ziarniniaka olbrzymiokomórkowego, którego już znacznie trudniej przeoczyć. Sprawia ból i jest znacznie ciemniejszy od dwóch wcześniej wymienionych rodzajów. Należy na niego uważać – łatwo krwawi i może dojść do jego owrzodzenia. Istnieje także nadziąślak ciążowy, który może dotyczyć do 5% kobiet. Powstaje najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, po czym znika samoistnie w trzecim trymestrze lub już po urodzeniu dziecka. Kształtem i barwą przypomina nadziąślaka zapalnego.

Jak leczyć nadziąślaka?

Po jego rozpoznaniu lekarz najczęściej decyduje o jego chirurgicznym usunięciu, zazwyczaj z pewnym marginesem tkanek zdrowych. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a wycięte tkanki są badane histopatologicznie, na wszelki wypadek. Nadziąślak tylko w wypadku olbrzymiokomórkowego bywa nazywany łagodnym nowotworem, dlatego to tak ważne, aby sprawdzić każdą zmianę na dziąśle. Umożliwia to wykluczenie ewentualnych groźnych powikłań i nawrotów.

Jak zapobiegać?

Niektóre rodzaje nadziąślaka powstają w wyniku podrażnienia błon jamy ustnej. Dlatego najlepiej jest używać odpowiedniej szczoteczki do zębów (np. medium albo soft od GUM), a przy tym odpowiedniej pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej, np. od SwissDent. Szczególnie ten ostatni pomoże w pozbyciu się wszelkich bakterii w jamie ustnej, które mogą być przyczyną powstawania nadziąślaka lub jego nawrotów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/zeby-przestrzenie-miedzyzebowe-c3889

https://beesafe.pl/porady/co-grozi-za-przeglad-samochodu-po-terminie/ https://beesafe.pl/porady/carpooling/ https://aavamobile.pl/nowoczesne-ogrzewanie-tarasowe-elegancja-spotyka-funkcjonalnosc/