Ciekawe

Kto ma prawo do domu po rozwodzie?

W ostatnich latach wzrosła ilość rozwodów w Polsce – dzisiaj szacuje się, że rozwodzi się co trzecie małżeństwo, w stolicy nawet co drugie. Powodów takiej sytuacji jest wiele. Małżonkowie decydujący się na rozwód, muszą zadecydować wspólnie o wielu kwestiach – podziale majątku, opiece nad dziećmi. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, które z małżonków ma większe prawo do wspólnego domu? Kto ma prawo do domu po rozwodzie?

Jak określić kto ma prawo do domu po rozwodzie?

Podstawową kwestią by ustalić kto ma prawo do domu po rozwodzie jest to, czy małżonkowie kupili lub wybudowali dom w czasie trwania małżeństwa czy przed jego zawarciem oraz kto płacił. Kwestie finansowe mają tu znaczenie – sąd z pewnością będzie dociekał, czy małżonkowie zapłacili za dom ze wspólnych pieniędzy czy też może były to pieniądze otrzymane przez jednego z małżonków, np. od rodziców. Problematyczna jest również sytuacja w której małżonkowie dostają od swoich rodziców lub dziadków ziemię, i to właśnie na takim gruncie budują oni wspólny dom. Jeśli dom został wybudowany w trakcie trwania małżeństwa, sprawa jest znacznie prostsza, gdyż wchodzi on do wspólnoty majątkowej.

Kto ma prawo do domu po rozwodzie – kwestie prawne

Zastanawiając się kto ma prawo do domu po rozwodzie, warto zwrócić uwagę na to, na czyjej ziemi została wybudowana nieruchomość. Jeśli działka należy do jednego z małżonków, to wtedy dom również należy do niego. Istotne jest jednak to, że drugi małżonek nie zostaje z niczym. Jeśli środki na budowę domu pochodziły z majątku wspólnego, drugi małżonek powinien domagać się ich zwrotu. Podobnie ma się sytuacja, kiedy środki na budowę domu pochodziły ze wspólnie zaciągniętego kredytu. Aby wiedzieć, jakie oczekiwania względem majątku można przedstawić przed sądem, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

 

 

Industrialna dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft https://dajplus.pl/kiedy-przemysl-spotyka-dom-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/ https://infowiesci.com.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdego-salonu/