Odpowiedni dobór systemu kominowego to kwestia nie tylko wydajności całego układu kominowego, ale przede wszystkim bezpieczeństwa naszego i wszystkich osób przebywających w budynku. Dowiedz się, kiedy stosuje się poszczególne rodzaje kominów izolowanych.
Czym tak właściwie jest komin izolowany?
Komin izolowany to pojęcie, którego używa się w odniesieniu do specyficznego typu kominów wolnostojących, montowanych zazwyczaj za pomocą zaczepów i obręczy do ściany budynku. Stosuje je się wszędzie tam, gdy nie ma możliwości stworzenia układu kominowego w obrębie budowli – w praktyce najczęściej wykorzystywane są do ogrzewania antresoli i domków letniskowych, ale nie tylko.
Jak dobrać odpowiedni komin izolowany?
Kominy izolowane, tak jak i wszystkie rodzaje elementów kominowych, dobiera się do rodzaju spalin wytwarzanych przez urządzenie grzewcze, a więc w praktyce rodzaj komina zależał będzie od typu paliwa, które wykorzystujemy do ogrzania domu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Jak dobrać wkład kominowy? A my teraz zajmiemy się podstawowymi zasadami.
Kominy izolowane możemy podzielić na kwasoodporne i żaroodporne. Kwasoodporne stosuje się w przypadku gdy efektem spalania są mokre spaliny niskotemperaturowe, a więc takie, które powstają w wyniku spalania paliw gazowych i oleju opałowego. Natomiast kominy izolowane żaroodporne służą do odprowadzania spalin wysokotemperaturowych, czyli takich, które powstają w wyniku spalania paliw stałych, takich jak na przykład drewno (np. w przypadku kominków), ekogroszek, węgiel i pellet.
Różnice pomiędzy kominem izolowanym a wkładem kominowym
Biorąc pod uwagę fakt, że odesłaliśmy was do artykułu o wkładach kominowych, zapewne już się domyślacie, że kominy izolowane i wkłady kominowe mają ze sobą sporo wspólnego. Obydwa te rozwiązania działają na tej samej zasadzie i bazują na podobnych założeniach konstrukcyjnych. Podstawową różnicą jest to, że kominy izolowane, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w dodatkową izolację.
Izolacja w tego typu kominach spełnia rolę termiczną, a więc odpowiada za regulację temperaturową. Dzięki niej w kominie utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie, co sprawia, że spaliny mogą być odprowadzane z odpowiednią efektywnością. Właśnie dlatego zazwyczaj wykonuje się ją z łupków wełny ceramicznej.
Kolejną kwestią w przypadku kominów izolowanych jest konieczność zapewnienia odpowiedniej stabilności (także w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak chociażby porywisty wiatr). W tym celu kominy izolowane montowane są na ścianie budynku przy wykorzystaniu obręczy, obejm oraz wsporników, które sprawiają, że całość konstrukcji jest niezależna od niekorzystnego wpływu czynników pogodowych.