Ciekawe

Jak wybrać odpowiednią blachę dachową?

Mnogość dostępnych obecnie na rodzimym rynku materiałów służących do pokrycia dachów może przyprawić o zawrót głowy każdego, kto nigdy nie zagłębiał się w ten temat. Wybór pomiędzy tradycyjną dachówką, blacho-dachówką czy blachą trapezową z pewnością nie pozostanie bez wpływu na parametry naszego dachu – dlatego też warto poświęcić tu chwilę uwagi.

Blachodachówka czy blacha trapezowa

Pokrywanie dachów różnymi wariantami blachy ma długa tradycję w budownictwie, nie tylko mieszkaniowym. Warto jednak mieć na względzie, że na przestrzeni ostatnich lat na rynku materiałów budowlanych dokonał się znaczny postęp i obecnie dostępne technologie znacznie przewyższają te, które stosowano jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Pokrycia dachów nie są tutaj wyjątkiem.

Znaczną przewagą blachy trapezowej, w stosunku do alternatywnych rozwiązań, jest jest stosunkowo niska cena i o wiele prostszy sposób montażu. Jakkolwiek ma ona swoich przeciwników, narzekających na –
w ich opinii – umiarkowane walory estetyczne, wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachów.

Blacha trapezowa – zalety

Jak już wspomniano, dużym plusem tego rozwiązania jest przystępna cena. Chodzi jednak nie tylko o sam materiał – nieskomplikowany montaż pozwala znacznie obniżyć także cenę robocizny. Z jej nałożeniem poradzi sobie każda ekipa dekarska – także ta mniej doświadczona (a przez to – tańsza). Blacha trapezowa jest więc idealna wszędzie tam, gdzie liczą się koszty.

Walor ekonomiczny nie jest jednak jedynym, który może zdecydować o takim właśnie wyborze. Współczesne blachy trapezowe odznaczają się także wysoką jakością wykonania i podwyższona odpornością na wpływ wszelakich niekorzystnych zjawisk, takich jak czynniki atmosferyczne czy zarysowania. Ważny jest materiał wykonania powłoki – najwyższymi parametrami technicznym będą odznaczać się te, w których zastosowany jest odpowiedni stop cynku i magnezu.

Wybór pokrycia dachowego

Rzecz jasna blachodachówka i blacha trapezowa to nie jedyne możliwości. Wciąż popularna jest przecież tradycyjna dachówka, na przykład ceramiczna, wybierana przede wszystkim ze względu na swój niezaprzeczalny urok. Takie dachy odznaczają się jednak znacznie wyższą ceną a ich wykonanie jest dużo trudniejsze.

Dlatego też we wszelakich budynkach, w których dość istotny jest aspekt ekonomiczny, najczęściej wybierana jest blacha trapezowa.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal – blacha trapezowa

Wysoki stolik do kuchni https://buzzhouse.pl/minimalizm-i-cieplo-nowa-era-ogrzewania-tarasowego/ https://beesafe.pl/porady/adac/