Home / Ciekawe / Jak przy pomocy stojaków rowerowych ożywić przestrzeń miejską?

Jak przy pomocy stojaków rowerowych ożywić przestrzeń miejską?

Obecnie mieszkańcy miast coraz częściej zwracają uwagę na estetykę otaczającej ich przestrzeni. Nie chodzi jedynie o reklamy, napisy na murach czy też zniszczone fasady budynków, ale również o dostępność elementów małej architektury, które czynią przebywanie w mieście przyjemniejszym. Oprócz ławek, zaliczyć można do nich także stojaki rowerowe.

Kwestie bezpieczeństwa

Pełnią one wiele użytecznych funkcji. Przede wszystkim pozwalają rowerzystom na sprawne poruszanie się po mieście i zostawianie swego sprzętu w miejscach do tego dostosowanych. Zabezpieczają rowery przed kradzieżą oraz chronią przed zniszczeniem.

Chociaż przyzwyczajeni jesteśmy do prostych stojaków rowerowych o metalowej konstrukcji, przestrzeń miejska może zostać dodatkowo urozmaicona dzięki zastosowaniu nieszablonowych rozwiązań. Przekonują o tym władze amerykańskiego miasta Roanoke, gdzie stanął stojak rowerowy w formie dużego grzebienia, który w pozytywny sposób wpłynął na wygląd miejsca, w którym się znajduje.

Szybka i ekologiczna komunikacja

Rozmieszone stojaków rowerowych w strategicznych punktach miasta, na osiedlach oraz w pobliżu węzłów komunikacji miejskiej sprawia, że więcej osób korzysta z tego ekologicznego środku transportu, ja, co skutkuje ograniczeniem emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Lepsza sieć ścieżek rowerowych oraz liczne udogodnienia dla cyklistów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na poruszanie się po mieście rowerem. Aby trend ten został utrzymany, należy zadbać także o to, aby liczba miejsc pozwalająca na bezpieczne zaparkowanie sprzętu wzrosła.

Istotna estetyka

Rowery przypięte do znaków drogowych, barierek czy też witryn sklepowych są bardziej narażone na kradzież i zniszczenia, a przy tym często torują chodniki, wjazdy do bram czy też miejsca parkingowe. Dodatkowo zagracona przestrzeń miejska niezbyt estetycznie się prezentuje, co wpływa na komfort przebywania i poruszania się po mieście.

Władze publiczne powinny zadbać o urozmaicenie wyglądu miast. Przykładem może być Nowy York, gdzie znaleźć możemy stojak rowerowy w formie auta, gitary, dolara, psa, szpilki czy też kobiety. Oddaje to niepowtarzalny klimat metropolii, a przy tym jest niezwykle praktyczne, gdyż udogodnienia te znajdują się w wielu częściach miasta.

Tekst przygotowany we współpracy z Calus-P