Implanty zębów stosuje się u pacjentów ze stałymi ubytkami w uzębieniu, które mogą być spowodowane urazami mechanicznymi, próchnicą lub chorobami przyzębia. Utrata choćby jednego zęba wiąże się ze zmianami nie tylko w całej jamie ustnej, ale także odbija się ona na kształcie twarzy.
Utrata zębów skutkuje zapadaniem się policzków, a także zmianami w ustawieniu sąsiednich zębów. Ponadto pozostałe zęby z powodu dodatkowego obciążenia zaczynają z czasem się ruszać, dlatego osoby, które w porę nie poddadzą się zabiegowi mogą stracić jeszcze więcej zębów. Obecnie najlepszym rozwiązaniem rekonstrukcji utraconego zęba jest zabieg wszczepienia implanta.
Czym są implanty?
Implanty zębów to śruby wykonane z tytanu, które zastępują korzeń zęba. Na nich umieszczany jest sztuczny ząb. Cały zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, które poprzedzić musi dokładny wywiad lekarski.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Do wykonania zabiegu nie ma szczególnych przeciwwskazań, jednak osoby z chorobami układu krążenia, tendencją do krwotoków czy osłabionym układem odpornościowych zawsze powinny poinformować o tym stomatologa.
Implanty zębów można założyć podczas jednej wizyty u dentysty, a cały zabieg odbywa się stosunkowo szybko i bezboleśnie. Po wszczepieniu implantu może pojawić się uczucie dyskomfortu, ale zazwyczaj pacjenci nie narzekają na ból w miejscu rekonstrukcji ubytku. Należy pamiętać, że po założeniu implanta szczególnie ważne są regularne wizyty u stomatologa w celu zapobiegnięcia (i tak rzadkim) efektom ubocznym. Stosując implanty zębów można zrekonstruować nawet całą szczękę, dzięki czemu każda osoba, bez względu na ubytek, może cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.