Motoryzacja

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Każda osoba mająca własny samochód, motocykl czy ciężarówkę musi każdego roku kontaktować się z agentem w celu ubezpieczenia swojego mienia. Najważniejszą polisą, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego, jest OC. Co należy wiedzieć o polisie? Ile kosztuje składka za ubezpieczenie OC? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – wysokość składki

Polisa OC (odpowiedzialności cywilnej) przypisana jest do konkretnego pojazdu, nie kierowcy. Do jej zakupu prawnie zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Dzięki przepisowi każda poszkodowana w wypadku czy kolizji osoba może liczyć na środki na pokrycie naprawy uszkodzonego pojazdu albo leczenie. Ubezpieczenie OC musi być odnawiane co roku. Przerwanie jego ciągłości oznacza wysokie kary finansowe.

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za ochronę? Wysokość składki nie jest stała i zależy od wielu czynników – modelu i marki samochodu, roku jego produkcji, pojemności silnika, mocy, przebiegu. Dla ubezpieczyciela ogromne znaczenie ma również wiek i doświadczenie kierowcy, jego miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny.

Zniżki dla ostrożnych kierowców

Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z systemu zniżek. Kierowcy, którzy przez lata nie wyrządzili żadnych szkód, mogą liczyć na ulgę. W większości przypadków za cały rok bezszkodowej jazdy naliczana jest zniżka na OC na poziomie 10%.

Współwłasność

Często wykorzystywanym przez młodych, niedoświadczonych kierowców sposobem na obniżenie kosztów związanych z ubezpieczeniem jest wpisanie do dowodu innej osoby, która ma na swoim koncie zniżki za bezszkodową jazdę. Jeśli pojazd ma dwóch właścicieli, ubezpieczyciel obliczający koszty polisy weźmie pod uwagę zniżki przysługujące jednemu z nich.