Endometrioza należy do jednych z poważniejszych schorzeń ginekologicznych. Choroba dotykać może kobiet w każdym wieku, że szczególnym nasileniem w wieku poprzedzającym menopauzę. Staje się ona źródłem wielu bolesnych dolegliwości i negatywnie wpływa na zdolności rozrodcze. Można jednak skutecznie z nią walczyć za pomocą celowanego leczenia. Istotne jest także postępowanie pozamedyczne. W chorobie jaką jest endometrioza dieta odgrywa istotną rolę – zarówno w profilaktyce pierwotnej jak i w trakcie leczenia.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza, czyli gruczolistość jest schorzeniem, w którym śluzówka aktywna macicy występuje poza jej fizjologiczną lokalizacją. Bardzo często wszczepy z endometrium lokalizują się w obrębie jajowodów, w okolicy jajników lub też drążą głęboko w mięśniówkę macicy. Niebezpieczną jest również sytuacja związana z rozsiewem komórek endometrium do jamy otrzewnej, które mogą się wszczepiać w ściany jelit, pęcherza moczowego, żołądka a nawet wątroby.
Normalna mięśniówka macicy polega cyklicznym zmianom związanymi z ekspozycją na hormony: estrogeny i progesteron. W okresie poprzedzającym krwawienie miesiączkowe dochodzi do spadku stężenia hormonów, co prowadzi do atrofii komórek endometrium i krwawienia miesiączkowego. Niestety, ale komórki endometrium znajdujące się ektopicznie również wykazują taką właściwość. Dochodzi w tym okresie do ciężkich zespołów bólowych, zwłaszcza w obrębie miednicy mniejszej, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz z dróg moczowych.
Czy dieta pomaga w endometriozie?
W tego rodzaju schorzeniu, jak endometrioza dieta pozwala skutecznie przeciwdziałać rozwojowi schorzenia, a także niwelować dolegliwości. Bardzo istotne okazuje się ograniczenie podaży różnych, niezdrowych składników dietetycznych. Trzeba koniecznie zapomnieć o spożywaniu glutenu, nasyconych kwasów tłuszczowych, nadmiaru czerwonego mięsa – te wszystkie czynniki mogą doprowadzać do nasilenia objawów endometriozy.
Korzystny wpływ niektórych suplementów i składników został udowodniony. Kurkumina zawarta w kurkumie okazuje niezwykle skuteczna w ograniczaniu dolegliwości bólowych. Odpowiednia podaż witaminy C pozwala ograniczać stan zapalny i tym samym zmniejszać wszystkie rodzaje dolegliwości. Obiecujące są również badania na temat witaminy D, której regularna podaż znacząco ogranicza ryzyko rozwoju endometriozy i zmniejsza istotnie objawy w aktywnej fazie choroby.
Jak widać, nie trzeba wcale leczyć endometriozy wyłącznie hormonalnie lub drogą operacyjną. Dieta, jak zawsze stanowi jeden z istotniejszych czynników wpływających na zdrowie.
Zapraszam na stronę miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.