Dom i Wnętrze

Czym różni się filtr HEPA zmywalny od niezmywalnego?

 

Filtry są podstawowym elementem każdego odkurzacza domowego. Pełnią one bardzo ważną rolę, która polega na zatrzymywaniu brudy, kurzu i roztoczy trafiających do wnętrza odkurzacza. Bez niego cały proces czyszczenia powierzchni domowej nie byłby tak efektywny. Dodatkowo dobrej jakości filtry HEPA zapewniają domowym alergikom odetchnięcie z ulgą. Są oni wrażliwi na każdą cząstkę alergenu, która może wydostać się z odkurzacza. Jednak filtry HEPA to nie jedyny rodzaj filtrów, które wykorzystywane są w odkurzaczach – są jeszcze przykładowo filtry HEPA typu zmywalnego bądź niezmywalnego. Czym różni się filtr HEPA zmywalny od niezmywalnego.

Filtr HEPA zmywalny, a niezmywalny – cechy

 

Jak sama nazwa wskazuje zmywany filtr HEPA jest przeznaczony do wielorazowego użytku. Oznacza to, że w momencie, kiedy jest bardzo zabrudzony może być wyczyszczony i następnie znów wykorzystany. Wiele osób uwielbia właśnie ten rodzaj filtrów ze względu na fakt, że raz kupiony wystarcza na bardzo długi czas oczekiwania. Zazwyczaj filtry HEPA zmywalne są oznaczone kolorem niebieskim. Są sztywniejsze, chropowate i zbudowane z poliestru dlatego można je śmiało czyścic z dodatkiem detergentu choćby gąbką. W przypadku filtrów niezmywalnych są one zbudowane z celulozy, która nie może być poddawana działaniu wody. Jeżeli zostałyby wrzucone do wody ich powierzchnia zacznie się rozklejać przez co z filtra nie pozostanie nic co można wykorzystać w późniejszym odkurzaniu. Są one filtrami jednorazowymi, które należy wymieniać.

 

Wiele osób ceni sobie użyteczność dlatego wybierają oni filtry zmywalne. W przypadku, kiedy po prostu nie chce się czyścić filtrów choćby ze względu na aspekty higieniczne warto jest postawić na filtry niezmywalne oznaczone kolorem zielonym. Kosztują one mniej pieniędzy, ale trzeba je regularnie wymieniać co wiąże się z koniecznością zakupu większej ilości filtrów HEPA tego typu.

 

Zobacz więcej: Czym różni się filtr HEPA?

 

Który filtr wybrać?

 

Decyzja o wyborze filtru HEPA typu zmywalnego bądź niezmywalnego jest czysto indywidualna. Każdy musi ocenić, który typ bardziej odpowiada jego potrzebom.

https://hanza.edu.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-mala-inwestycja-wielkie-mozliwosci/ Sejf do kampera przyczepy na wymiar https://www.fcbu.org/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-chlodne-wieczory/