Ciekawe

Czy poruszanie się po mieście rowerem to dobry pomysł?

Rowerzyści stale narzekają na brak udogodnień i odpowiedniej infrastruktury, która pozwoliła by im na swobodne poruszanie się po miastach. Rzeczywiście, wciąż jest wiele rzeczy do zrobienia, jednak nie można też nie zauważyć, że prace nad udogodnieniami dla rowerzystów trwają.

Stojaki na rowery w strategicznych miejscach

Niewątpliwie, obecność stojaków na rowery we wszystkich strategicznych miejscach, takich jak instytucje publiczne, powinny być normą. Miejsca tego typu odwiedza wielu ludzi, a duża ich części przyjeżdża tam na rowerach. Zawsze powinna być więc możliwość pozostawienia roweru przed wejściem do takiego budynku. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Wydaje się, że stojaki na rowery zwykle faktycznie są tam, gdzie powinny być. Niestety, najczęściej są małe, nie jest ich również zbyt dużo. Z tego też względu, kiedy chce się na przykład załatwić jakąś sprawę w urzędzie, przyjechanie do niego na rowerze w godzinach, gdy jest tam najwięcej ludzi, nie jest dobrym pomysłem. Zwykle trzeba się bowiem liczyć wtedy z koniecznością pozostawienia roweru przypiętego do drzewa czy znaku, przy stojakach na rowery przeważnie nie ma bowiem wolnych miejsc.

Drogi dla rowerzystów

Dobrze zaprojektowane miasto to takie, które w ruchu ulicznym uwzględnia również rowerzystów. Obecnie w Polsce zdecydowanie jest z tym duży problem. Drogi rowerowe powstają, w niektórych miejscach jest ich już całkiem dużo. Niestety, najczęściej drogi te powstają na przedmieściach, gdyż w centrach miast zwyczajnie nie ma na nie miejsca.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest obecność rowerzystów na jezdniach oraz na chodnikach. Niestety, ani jedno ani drugie nie jest pożądaną sytuacją. Na jezdni rowerzyści przeszkadzają kierowcom samochodów, którzy jednocześnie są też dla nich dużym zagrożeniem. Na chodnikach natomiast rowerzyści stwarzają zagrożenie dla pieszych, szczególnie, że chodniki często nie są zbyt szerokie.

Co jest dobrze?

Niewątpliwie, należy również docenić te udogodnienia dla rowerzystów które istnieją. Przede wszystkim warto tutaj wskazać na coraz większy dostęp do rowerów miejskich, z których korzysta regularnie coraz więcej osób.

Przy stojakach na rowery w największych polskich miastach znajduje się coraz więcej rowerów miejskich. Nieco gorzej sytuacja wygląda w mniejszych miejscowościach, gdzie często rowerów miejskich nie ma w ogóle lub też dostęp do nich jest bardzo mocno ograniczony.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://calus-p.pl/

https://gosciniecmurckowski.pl/delikatnosc-i-surowosc-konsola-waska-do-przedpokoju-w-stylu-loft/ https://chuck.com.pl/klucz-do-czterosezonowego-tarasu-ogrzewacze-gazowe/ zobacz