Technologia

Cynk na rdzę?

Przeprowadzając jakąkolwiek naprawę lakierniczo-blacharską czy też po prostu ingerując w blachę naszego samochodu podczas dokonywania w nim modyfikacji (np. prowadzenia CAI i wymaganego z tego względu poprowadzenia odpowiedniej rury przez nadkole), należy bezwzględnie pamiętać o zabezpieczeniu antykorozyjnym. W przeciwnym razie możemy spotkać się z niemiłą niespodzianką i po kilku miesiącach zobaczyć w tych miejscach nie tylko powierzchowną rdzę, ale głębokie wżery i dziury, które będą wymagały wymiany całego elementu. Jak zabezpieczyć takie miejsca przed możliwą rdzą?

Farby przeciwko rdzy?

Na rynku bez większego problemu znajdziemy i kupimy farby i produkty, które mają ochronić tak „uszkodzony” z fabrycznej osłony antykorozyjnej element – wiele osób poleca nawet zwykłą farbę do metalu w stylu Hammerite. Już w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że o ile są to produkty łatwo dostępne, które kupimy niemal w każdym większym sklepie budowlanym za niewielkie pieniądze, to na dłuższą metę w żaden sposób nie sprawdzą się w samochodzie – rdza i tak wyjdzie, jedynie odrobinę później. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku zwykłych farb do metalu, które projektowane są na zgoła odmienne warunki użytkowania!

Cynk w sprayu?

Zupełnie innym produktem jest preparat cynkowy dostępny w wolnym handlu jako produkt w sprayu – nie dość, że jest to jeden z najlepszych związków chemicznych, który doskonale wiąże się z powierzchnią blachy, to jeszcze w odpowiednie sposób ją zabezpiecza przez pojawieniem się jakiejkolwiek rdzy. Decydując się na tego typu preparat warto zwrócić uwagę jednak na jego skład – powinien zawierać przynajmniej 90% cynku (resztę stanowi najczęściej aluminium).

Spray

Przewagą produktów w sprayu jest również ich bardzo łatwa aplikacja na powierzchnię blachy niezależnie do dostępu – wystarczy rozpylić preparat pokrywając nim dane miejsce wraz z jego otoczeniem. W ten sposób nie musimy szukać dodatkowych pędzli, czyścić ich po aplikacji, a co zarazem najważniejsze, mamy pewność, że cynk w sprayu dotrze do wszystkich zakamarków i pokryje równomiernie całą żądaną powierzchnię.

Podsumowując, cynk w sprayu staje się produktem coraz popularniejszym dzięki swoim właściwościom związanym z ochroną antykorozyjną. Warto już w tym miejscu uświadomić sobie, że znacznie łatwiej i taniej jest zapobiegać pojawieniu się rdzy, niż później ją usuwać. W wielu przypadkach późniejsze nieinwazyjne usunięcie rdzy nie jest możliwe i jedyna ewentualność to droga i czasochłonna interwencja blacharza.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem Lakiery24.com

zobacz https://gosciniecmurckowski.pl/delikatnosc-i-surowosc-konsola-waska-do-przedpokoju-w-stylu-loft/ https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/