Ciekawe

Polacy za granicą – czy praca poza granicami Polski się opłaca?

Polacy stale wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Wprawdzie nie jest to taki sam boom jak w latach 2005-2008, jednak i dzisiaj widać olbrzymią ilość siły roboczej w różnorodnych sektorach. Czy faktycznie praca poza granicami Polski nadal jest opłacalna?

W jakich branżach pracują Polacy?

Bez wątpienia największy odsetek Polaków za granicą najmuje się przy prostych pracach sezonowych – najczęściej jest to praca przy zbiorach owoców i warzyw. Za ten rodzaj pracy łapią się najczęściej osoby młode, najczęściej tuż po ukończeniu 18 roku życia – wakacyjna praca na zbiorach to dla nich idealny sposób na zarobek. Druga liczna grupa Polaków za granicą zajmuje stanowiska w fabrykach, gdzie najczęściej pracują przy taśmach, nie brakuje tu jednak także rodaków na wyższych stanowiskach (brygadziści, kierownicy). Ten rodzaj pracy podejmowany jest przez Polaków pragnących na stałe zatrzymać się w którymś z zagranicznych państw. Praca w fabrykach traktowana jest jako początek drogi na emigracji, docelowo Polacy szukają jednak innego rodzaju zatrudnienia.

Czy praca za granicą jest opłacalna? Okazuje się, że na krótki okres czasu – tak. W przypadku planowania wieloletniej emigracji musimy pamiętać, że będziemy nie tylko zmuszeni do długoterminowego wynajmowania i opłacania mieszkania, ale i oszczędzania, jeśli po konkretnym czasie chcemy wrócić do Polski.

Co z kwestiami prawnymi?

Każdy Polak zatrudniony poza granicami państwa zobowiązany jest do przestrzegania prawa pracy w kraju docelowym. W przypadku krajów unijnych kwestia jest znacznie prostsza, gdyż przepisy dostosowane są również do pracowników z innych krajów. Musimy jednak pamiętać o płaceniu podatków. Warto także mieć na uwadze, że obowiązuje na zwrot podatku z Niemiec i wszystkich innych krajów, w których pracowaliśmy.