Ciekawe

Moda na płyty stropowe sprężone

W dzisiejszych czasach w branży budowlanej jest bardzo duża moda na gotowe płyty stropowe sprężone, które dają możliwość nie tylko szybkiego montażu stropu, ale również uniknięcia mniejszych lub większych błędów podczas wykonywania profesjonalnych stropów monolitycznych i gęstożebrowych. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą bliżej poznać parametry techniczne i użytkowe prefabrykowanych płyt stropowych i dowiedzieć się jednocześnie, jakie są ich największe zalety.

Najpopularniejsze płyty stropowe sprężone

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze i najczęściej stosowane rodzaje prefabrykowanych stropów płytowych. Pierwsze z nich to płyty kanałowe żelbetonowe, a drugie to równie popularne płyty strunobetonowe, które tylko częściowo produkuje się w fabrykach. Oba rozwiązania mają tą samą zaletę. Mianowicie płyty stropowe sprężone umożliwiają bardzo szybkie postawienie stropów, zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę konkurencyjne systemy.

Jakie wymiary płyt stropowych sprężonych?

Płyty strunobetonowe, które biją rekordy sprzedaży zazwyczaj mają szerokość około 1,2 metra i wysokość 0,15m lub 0,16m. Można spotkać także nieco większe płyty o wysokości 0,32m, które umożliwiają wykonanie solidnego stropu o rozpiętości do 15 metrów. Jak łatwo zauważyć bardzo dużą zaletą opisywanej technologii jest właśnie duża rozpiętość, którą można uzyskać przy stosunkowo niewielkiej grubości. W praktyce oznacza to, że można płytami stropowymi sprężonymi przykryć bardzo duże przestrzenie bez potrzeby stosowania dodatkowych ścianek działowych i podpór.

Największe zalety płyt stopowych sprężonych

Jak wspomniano powyżej płyty stropowe sprężone charakteryzują się bardzo szybkim montażem i co najważniejsze umożliwiają kontynuowanie pozostałych prac budowlanych praktycznie od razu po ułożeniu stropu. Warto wspomnieć również i o tym, że biorąc pod uwagę zakup płyt stropowych sprężonych i koszty wszystkich prac, to płyty stropowe są zdecydowanie jedną z najtańszych opcji. Na naszym rynku pojawia się także coraz więcej profesjonalnych firm, które specjalizują się właśnie w stawianiu stropów przy użyciu płyt stropowych sprężonych. Nie można zapominać również i o tym, że nowoczesna technologia sprężonego betonu, która stosowana jest w płytach kanałowych oferuje także bardzo wiele udogodnień konstrukcyjnych. Można całkowicie zrezygnować na przykład z stemplowania albo szalowania. Sami projektanci budynków mają zdecydowanie szersze pole do popisu, zwłaszcza jeżeli chodzi o rozmieszczenie ścian działowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie płyty stropowe sprężone