Ciekawe

Hormony odpowiedzialne za wypadanie włosów

Wypadanie włosów to dolegliwości, która jest powodem zmartwień i stresu wielu osób. Dotyczy to głównie mężczyzn, ale nie brakuje też kobiet dotkniętych łysieniem. Osoby, które tracą włosy często nie potrafią zaakceptować tego, że nie mogą dłużej cieszyć się pięknymi i bujnymi włosami. Wiele z takich osób nie jest w stanie zaakceptować takiej sytuacji i przejść nad nią do porządku dziennego. W rezultacie często podejmuje działania, które dalekie są od profesjonalizmu i nierzadko przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. A medycyna zna już liczne powody wypadania włosów i jest w stanie pomóc wielu pacjentom. W licznych przypadkach za wypadanie włosów odpowiadają bowiem hormony.

Znając przyczynę wypadania włosów i wiedząc, jakie hormony niszczą włosy, lekarze są w stanie zastosować odpowiednie leki i terapię, aby przynajmniej spowolnić wypadanie włosów, a w niektórych przypadkach całkowicie je powstrzymać. Robi się to poprzez uregulowanie gospodarki hormonalnej, gdyż to właśnie nieprawidłowy poziom hormonów często odpowiada za to, że włosy są słabej jakości, wypadają zbyt szybko, co skutkuje nadmiernym łysieniem.

Wypadanie włosów a hormony

Hormony są związkami chemicznymi bardzo istotnymi dla prawidłowego działania organizmu. Niestety, często dzieje się tak, że gruczoły je wydzielające nie działają prawidłowo, a to skutkuje nieprawidłowym poziomem hormonów. Negatywny wpływ hormonów na włosy ma zarówno ich podwyższony, jak i obniżony poziom. Dzięki prowadzonym przez lata badaniom, odkryto wiele z hormonów, które mają wpływ na stan owłosienia. Zazwyczaj ich nieprawidłowy poziom skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów i pogorszeniem ich jakości, ale zdarzają się też przypadki, że na ciele występuje nadmierne owłosienie. Regulując działanie gruczołu, można przywrócić prawidłowy wpływ hormonów na włosy, dzięki czemu zatrzymane zostanie łysienie oraz poprawiony stan cebulek, meszków oraz całego włosa.

Jakie hormony niszczą włosy i powodują łysienie?

Współczesna medycyna zna co najmniej kilka hormonów odpowiedzialnych za utratę włosów – http://www.drturowski.pl/blog/pl/wplyw-hormonow-na-wlosy. Należą do nich przede wszystkim hormony płciowe, w przypadku mężczyzn jest to testosteron. To on właśnie odpowiedzialny jest za tzw. łysienie androgeniczne. Innym hormonem przyspieszającym wypadanie włosów jest kortyzol, hormon stresu. Za sytuację, gdy zachodzi wypadanie włosów a hormony, odpowiedzialna są także hormony tarczycy. W tym przypadków wpływ hormonów na wypadanie włosów jest spowodowany zarówno nadczynnością, jak i niedoczynnością tarczycy. Uregulowanie gospodarki hormonalnej dokonane w profesjonalnym gabinecie lekarskim może ten stan poprawić i spowolnić lub zastopować wypadanie włosów.