Ciekawe

Czym charakteryzuje się beton prefabrykowany i wykonane z niego elementy?

Beton prefabrykowany jest formą betonu, który został przygotowywany, odlewany i utwardzany poza zakładem, zwykle w kontrolowanym środowisku fabrycznym, przy użyciu form wielokrotnego użytku. Prefabrykowane elementy betonowe można łączyć z innymi elementami, tworząc pełną strukturę.

Prefabrykowany beton

Beton prefabrykowany zwykle jest używany do wykonywania elementów konstrukcyjnych, takich jak np. panele ścienne, belki, kolumny, podłogi, schody, rury, tunele czy ściany.

Konstrukcje stalowe mogą stanowić alternatywę dla prefabrykatów. Beton jest jednak bardziej ekonomiczny i bardziej praktyczny. Wiele budynków zawiera obecnie mieszankę wielu technik budowlanych, czasami obejmujących konstrukcję stalową, beton wytwarzany na miejscu oraz prefabrykowane elementy betonowe.

Zalety stosowania prefabrykowanego betonu

Beton prefabrykowany jest produkowany w kontrolowanym środowisku, gdzie możliwa jest większa dokładność i lepsza kontrola jakości. Formy fabryczne wielokrotnego użytku sprawiają, że produkcja powtarzalnych jednostek jest ekonomiczna. W ten sposób mogą powstać prefabrykowane ściany betonowe o optymalnych parametrach.

.

Montaż na miejscu może być bardzo szybki i generalnie niezależny od pogody, co zmniejsza opóźnienia w budowie i zapewnia utrzymanie programu realizacji. Prefabrykowany beton jest bardzo trwały.Generuje też niewiele negatywnych oddziaływań na środowisko, takich jak zanieczyszczenie pyłem i emisja hałasu.

Proces produkcji

Produkcja prefabrykowanych elementów betonowych odbywa się w kontrolowanych warunkach, w zamkniętych fabrykach. Oznacza to, że parametry elementów mogą być dokładnie sprawdzane, a ewentualne odpady zminimalizowane. W ten sposób może być produkowany gęsty, mocniejszy i lepszej jakości produkt.

Beton jest odlewany w formy i pozostawiony do utwardzenia. Formy prefabrykowane są zwykle wykonane ze stali lub sklejki. Podczas gdy formy sklejkowe przeważnie są ograniczone do około 20-50 odlewów, można wykonać praktycznie nieograniczoną liczbę odlewów przez prefabrykację z użyciem form stalowych.

Wzmocnienia i domieszki

Elementy prefabrykowane zazwyczaj zawierają wzmocnienie stalowe, aby wytrzymać naprężenia obciążające. Powszechną przyczyną pogorszenia stanu konstrukcji betonowych jest korozja tego zbrojenia. Dlatego ważne jest, aby prefabrykowane ściany betonowe były dobrze zaprojektowane.

Domieszki mogą być włączone do betonu na etapie procesu produkcyjnego, Ich celem jest poprawa jakości betonu, zarówno w stanie świeżym, jak i utwardzonym. Można również dodawać do prefabrykatów barwne pigmenty.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na prefabrykowane ściany betonowe – fabudwkb.com.pl